Postoje dve vrste Instagram naloga – privatni (personal) i biznis (business) nalog.
Mnogi aktivni korisnici Instagrama na znaju da postoje razlike između profila. Za razliku od Facebook-a, gde se jasno razlikuju stranice i privatni profili, na Instagramu to nije tako očigledno. Međutim, za sve vlasnike biznisa je veoma važno da znaju da postoje lični i business profili, kao i da budu svesni razlika među njima. Kada napravimo nalog na Instagramu, on je automatski lični nalog. Kasnije ćemo objasniti kako ga prebaciti na business, a za sada ćemo se samo upoznati sa razlikama. Business nalog na Instagramu, uz neznatna ograničenja, pruža mnoge mogućnosti koje lični nalozi ne podržavaju.
Prednosti business naloga u odnosu na lični profil:
- Kada povežete business nalog sa Facebook stranicom, svi administratori, urednici i svi ostali koji imaju neku ulogu na FB stranici, dobiće istu ulogu i na Instagramu, kao i mogućnost da koriguju sadržaj u skladu sa njihovom ulogom na Facebook stranici.
- Business profil ima pristup Instagram Insights-u, odnosno statistici. U statistici možemo dobiti informacije o specifičnim postovima, publici, aktivnostima na stranici i slično. Zbog važnosti statistike, obrađujemo je detaljno kroz lekciju Instagram analitika.
- Business nalog sadrži “kontakt” dugme, koje sadrži kontakt informacije, koje imaju izuzetnu praktičnu važnost jer olakšavaju vašim potencijalnim klijentima kontakt sa vama.
- Možete dodatni vašu adresu, koja će se prikazivati ispod slike, kao i kategoriju biznisa kojim se bavite, koja mora biti ista kao kategorija Facebook stranice sa kojom je linkovan Instagram business nalog.
Dakle, za sve vlasnike biznisa je bitno da imaju business nalog jer benefiti koje on nudi su višestruko veći od sitnih nedostataka koji su u praksi zanemarljivi.
Krenimo sada na kreiranje naloga, korak po korak: 1. Preuzimanje aplikacije: Za kreiranje naloga, najpre je važno da ima Instagram aplikaciju na mobilnom telefonu. Ukoliko je nemate, možete je skinuti u Play prodavnici ili App store-u. Postupak preuzimanja i instalacije je jednostavan i isti kao i za svaku drugu aplikaciju, pa se nećemo zadržavati na njemu. 2. Sign up: Nakon što smo preuzeli aplikaciju, otvorimo aplikaciju i na početnoj strani tražimo i kliknemo na “Sign up” dugme, koje je prikazano na sledećoj slici: 3. Biramo Email ili broj telefona za verifikaciju:
Nakon što smo kliknuli na “Sign in” dugme, stižemo na sledeću stranicu na kojoj biramo kako ćemo registrovati profil: preko broja telefona ili preko Email adrese. Ukoliko želite da se prijavite pomoću broja telefona potrebno je samo uneti broj telefona i ići na “Next”. Ukoliko želite da se registrujete preko email adrese, potrebno je uneti email i izvršiti potvrdu, kao i kod svakog aktiviranja naloga. Zavisno od opcije koju ste izabrali verovatno ćete dobiti verifikacioni kod koji će biti potrebno da unesete. 4. Unošenje profilne slike:
Nakon što smo se ulogovali, treba izvršiti osnovna podešavanja profila. Pre svega unošenje profilne slike, zatim bio sekcije, kao i kreiranje par objava, pre nego što krenemo sa bilo kakvim aktivnostima i interakcijom sa drugim korisnicima Instagrama. Dakle, kroz ova četri koraka smo naučili kako kreirati Instagram profil. Ovaj novokreirani profil je lični profil. Sledeće što želimo jeste da prebacimo ovaj profil u business profil.
Kako prebaciti lični u biznis nalog
Objanićemo prebacivanje iz ličnog u business naloga u 3 kratka koraka:
-
Idemo na prepoznatljive tri crtice i kliknemo na Settings, kao na slici:
-
Skrolujemo setings i na dnu nam se pojavljuje opcija “Switch to Professional Account”, na koju kliknemo.
3. Biramo između biznisa i kreatora sadržaja. Nama je potreban biznis.
Klikom na “Next” dugme, ispod business, prebacujemo nalog na business. Ovim kratkim postupkom prebacujemo lični u business nalog.
Kako povezati Instagram business nalog za Facebook stranicom
Za svaki business je važno da bude sinhronizovan na različitim društvenim mrežama. Obzirom da je kompanija Facebook vlasnik Instagrama, ove mreže su veoma dobro povezane i ispod površine sadrže iste baze podataka. Vlasnicima biznisa posebno može biti od koristi činjenica da postoji mogućnost sinhronizacije, odnosno povezivanja Facebook stranice i Instagram business profila.
Prvi način: Povezivanje se vrši preko Facebook stranice.
Na željenoj Facebook stranici biramo opciju “Settings” u gornjem meniju stranice. Pojaviće nam se meni sa leve strane gde biramo opciju “Instagram”. Kada otvorimo “Instagram”, pojaviće nam se polje koje kaže “Connect Account”. Klikom na ovo polje, otvara nam se Log in forma za Instagram. Nakon logovanja, stranica i profil postaju povezani.
Drugi način: Povezivanje se vrši preko Instagrama
Ulogujemo se na Instagram profil i kliknemo na “Edit Profile”. Nakon toga, biramo opciju “Page”, gde će nam se otvoriti opcije: “Create Facebook Page” i “Connect an Existing Facebook Page”. U slučaju da nemamo FB stranicu, biramo prvu opciju, u suprotnom drugu. Sve ovo je prikazano na sledećim slikama:
Nakon povezivanje dobijamo mogućnost objavljivanja na Facebook stranici direktno sa Instagrama, mogućnost upravljanja komentarima na Instagramu direktno sa Facebook stranice, a najvažnije od svega, mogućnost kreiranja reklama iz Facebook Ads Manager-a. Ova stavka će zbog svoje važnosti biti obrađena kao posebna lekcija na ovom kursu.
Optimizacija Instagram naloga – profilna slika i biografija
Svi gore navedeni koraci su veoma važni tehnički preduslovi koji nam omogućavaju da kasnije možemo efikasno upravljati sadržajem i predstavljaju neophodan preduslov za uspešan Instagram marketing. Kada obavimo sve tehničke korake, treba se pozabaviti i sadržajem na Instagram profilu. Najpre, potrebno je kreirati odgovarajuću i prepoznatljivu profilnu sliku. U najčešćem i najboljem slučaju tu ćete staviti vaš logo. Ukoliko nematelogo ili prepoznatljivu profilnu sliku možete ga npraviti pomoću alata kao što su Canva ili Crello sa kojima ćemo se takođe kasnije upoznati. Važan deo optimizacije Instagram profila jeste “Bio” sekcija. U ovoj sekciji je potrebno što efikasnije predstaviti posao kojim se bavite. Sastoji se od više polja. Najpre “Name” polje, gde unosite vaše poslovno ime, zatim je tu polje za kategoriju posla kojim se bavite. Nakon toga, treba u par linija teksta što bolje sebe predstaviti. Dakle, navedite čime se bavite, koje usluge pružate i kako možete biti od pomoći potencijalnim klijentima. U turizmu, veoma je važno da ljudima već u opisu kažete zašto treba baš vas da posete, ili još bolje, zašto vaš profil da zaprate, zašto će im to biti bitno i potrebno. Ako ostane mesta možete ubaciti poziv na akciju: “zapratite nas”, “kontaktirajte nas”, “pišite nam u DM-u” ili nešto slično. Na kraju Bio sekcije, imate mogućnost postavljanja linka. Ovaj link najčešće vodi do početne strane vašeg sajta, do poslednje objave na blogu ili specijalne landing strane kreirane za posebne svrhe. Nakon bio sekcije, postoji sekcija istaknutih priča, odnosno Instagram Storija. Potrudite se da je maksimalno popunite, jer na taj način možete staviti vama važne stvari na vrh vašeg profila i posetioci ih mogu uvek videti. Ove istaknute Instagram storije možete rasporediti u kategorije tematski srodne vašoj ponudi a dobra ideja je da ih strukturirate kao i glavni meni vašeg sajta. Na primer, hotel može ubaciti sledeće kolekcije instagram storija: Sobe, Restoran, SPA i Wellness, Događaji, Kongres, i sl. Na sledećoj fotografiji vam predstavljamo kako smo mi optimizovali profil naše agencije, sa prepoznatljivom logo slikom, popunjenom bio sekcijom i istaknutim pričama: Sve ove stvari: Profilna slika, Bio sekcija i Istaknute priče su podložne promeni i s vremena na vreme ih treba proveravati i po potrebi prilagoditi. Međutim, kod promena se treba truditi da brend ostane prepoznatljiv i da promene budu postepene i u najboljem interesu vašeg poslovanja. Nakon optimizacije naloga, spremni smo krenuti u kreiranje sadržaja, kojim se detaljno bavimo u sledećem modulu.