rvo na šta treba da obratite pažnju je broj pratilaca i interakcije na objavama.
Dakle, želite ljude koji imaju što veći broj pratilaca ali i da na njihovim objavama ima dosta lajkova i komentara. Mi u agenciji imamo termin koji zovemo Like-Through-Rate i on po našim parametrima predstavlja odnos broja pratilaca i broja lajkova na objavama.
Želite da taj procenat lajkova i interakcija bude što veći, ali znajte da je normalno da taj procenat opada sa porastom broja fanova i to je normalno, ali je bitno da pad nije suviše veliki.
PRIMER: Kako izabrati između 2 infulensera
- Influenser A, koji ima 10.000 pratilaca i 1.700 lajkova u proseku na prethodnih 10 objava
- Influenser B, koji ima 90.000 pratilaca i 2.400 lajkova u proseku na prethodnih 10 objava
U ovom primeru bi mnogi izabrali Influensera B jer ima već broj pratilaca i još dodatno ima veći broj interakcija na objavama. Međutim, ako broj pratilaca i lajkova po objavi stavimo u odnos dobićemo cifru od svega 2.6%. Dakle, samo 2.6% njegovih pratilaca u proseku lajkuje ono što objavi.
S druge strane Influenser A ima odnos pratilaca i lajkova po objavi od čak 17%, što je neuporedivo bolji rezultat! Kvalitativni rezultati će biti slični, ali će cena angažmana influensera A najverovatnije biti višestruko niža jer se ona najčešće bazira samo na ukupnom broju pratilaca.
Sledeći najvažniji kriterijum je relevantnost tih pratilaca.
Relevantnost znači da su ti pratioci zainteresovani za putovanja, da ih zanimaju takvi sadržaji. Zato ne možete angažovati influensere koji pričaju o politici ili pravima. Njihove pratioce zanimaju mnogo ozbiljniji sadržaji na koje su navikli, a ne putovanja i provod.
Takođe, nećete izabrati osobe koje među pratiocima okupljaju najmlađu populaciju – tinejdžere, jer oni najčešće nisu direktna ciljna grupa.
Sa druge strane imate influensere koji pišu o putovanjima, često dele takve sadržaje, vole da putuju i redovno postavljaju fotografije sa svojih putovanja. Njihovi pratioci su vaša idealna ciljna grupa.
Takođe, tu su food blogeri, fashion blogeri i tzv. lifestyle blogeri, ili možda i nemaju blogove ali plasiraju takve tematske sadržaje na društvenim mrežama i imaju dosta pratilaca.
Koliko god mnogima ovo delovalo smešno ovi ljudi često imaju armije vernih pratilaca koji će poželeti da posete destinaciju koju je i taj influenser posetio, budu u istom hotelu, fotografišu se na istim mestima.
Cene influensera
Ne postoji tačan cenovnik koji vam može pomoći da unapred znati koliko će koštati usluge influensera. Cena zavisi od mnogo faktora: broja pratilaca konkretnog influensera, usluge koju želite, konkretne niše u kojoj je influenser aktivan, same popularnosti osobe i sl.
Za neke koji tek počinju je dovljno poslati porciju kolača iz vašeg restorana ili pozvati ih na prijem i oni će sami objaviti nešto o vašem restoranu/hotelu.
Ozbiljniji igrači će tražiti više novca i skuplje usluge. U svakom slučaju, najpre je potrebno pronaći influensera koji vama odgovara a onda je potrebno stupiti u kontakt s njim i u direktnom razgovoru videti kolike su njihove cene i da li vama to odgovara ili ne.
Kakve zahteve postaviti?
Saradnju sa influenserima treba uklopiti u celokupnu digital marketing strategiju vašeg biznisa.
Kako nažalost mnogi nemaju ovu strategiju, ono što ćete najčešće zahtevati jeste da:
- budete označeni na fotografiji,
- da budete menšonovani (označeni) u opisu,
- da influenser pozove ljude da posete vaš profil i zaprate vas.
Objava je trenutna i biće brzo zaboravljena a vi možete dobiti stalne klijente jedino ukoliko vas zaprate i onda zahvaljujući vašim redovnim objavama i aktivnostima uspete da probudite njihovo interesovanje.
U nekim slučajevima influenser može u Bio sekciji svog profila staviti link ka vašem sajtu i nekoj specijalnoj ponudi koju imate. Tada se obično dogovara i vremenski rok, koji je najčešće 24-48h sati, nakon čega se link uklanja.
U daljim dogovorima možete definisati još mnogo drugih momenata – pojavljivanje i označavanje u Instagram storiju, plaćena promocija objave kako bi ista imala još veći odjek i sl.